Návod na predaj bytu, domu, nehnuteľnosti

5 RÁD PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI!

Nepodceňujte základné princípy predaja a získajte ich zdarma na svoj e-mail. Ušetríte mnoho času a peňazí !

PREČO CHCETE ZA SVOJU NEHNUTEĽNOSŤ toľko peňazí?

Pridané 11.05.2018

Samozrejme, každý chceme za svoju nehnuteľnosti dostať maximum, pokiaľ ju predávame. Prax je však taká, že naša predstava o získanej sume býva často nereálna. Čo to spôsobuje?

Realitný maklér má snahu na základe skúseností a praxe majiteľovi nehnuteľnosti dobre poradiť. Majiteľ nehnuteľnosti to ale často vidí naopak. Prečo?

V roku 2015 vydal Journal of Housing Economics veľmi zaujímavú štúdiu. Ľudia nadhodnocujú ceny nehnuteľností v priemere o 8%. Ale len v prípade, že sa jedná o tú ich. V prípade, že sa nejedná o ich nehnuteľnosti, jej cenu nenadhodnocujú. Tento efekt má dokonca aj svoj ekonomický názov - Endowment efekt. Alebo tiež vlastnícky či majetnícky efekt.

Inými slovami, u rovnakej veci robí človek cenový rozdiel medzi cenou, za ktorú je ochotný predať a za ktorú je ochotný kúpiť. Napríklad úplne rovnaký byt budeme chcieť predať vždy za viac, než za koľko by sme ho boli ochotní kúpiť. A pre zaujímavosť, zďaleka sa to netýka len nehnuteľností, ale v podstate čohokoľvek nami vlastneného.

A dôvody?

Citové puto. K veciam, ktoré vlastníme si vytvárame citové puto. A sme teda ochotní sa ich vzdať iba za vyššiu sumu, ktorá nám tento cit "nahradí".

Blud utopených nákladov. Ako vlastníci mávame pocit, že predajom musíme získať investované  náklady. Za kuchynskú linku v hodnote 3500 Eur už ale nikdy rovnakú sumu nedostaneme.

Ikea efekt. Ak sme v nehnuteľnosti sami vymaľovali, vešali lustre či pokladali podlahu, to všetko spôsobuje vyššie zmienený efekt o nereálnej predstave o cene.

Ako z toho von?

Skúste si predstaviť, že vo vašej nehnuteľnosti bývajú úplne cudzí ľudia.  Osloboďte sa od citových väzieb a položte si otázku. Koľko by som bol ochotný za takú nehnuteľnosť zaplatiť ja?

Pokiaľ už nehnuteľnosť predávate a nedarí sa vám to, asi sa vám prihodil Endowment efekt a požadujete za ňu až príliš vysokú cenu.

Nechajte si poradiť o profesionálneho makléra. Možno sa vám to sprvu nemusí zdať, ale naozajstný profesionál vám skutočne vie poradiť dobre.Tlačiť stránku

DOM AKO HRAD

Originálny 2 izbový byt


      © 2017 - Ing. Jozef Jurčacko
Digitální obchodník
Zpět nahoru