Predaj bytov, domov, pozemkov, nehnuteľnostiAustrálski vedci predstavili hliníkový povrch schopný zabíjať vírusy

Pridané 30.05.2020

Vedecké preteky o vývoj materiálu, ktorý bude najlepšie odolávať vírusom, pokračujú. Do súťaže po najnovšom „prehovorili“ vedci z Technologického inštitútu v Queenslande (QIT). Tým sa podarilo nájsť spôsob, ako premeniť hliníkové povrchy na antibakteriálne a protivírusové.

Hliník ošetrený lúhom sodným

 

Za odolnosťou hliníkových povrchov voči vírusom je špecifická metóda ich úpravy. Vedci pri nej pracovali s lúhom sodným, ktorý naniesli na povrchy z hliníkových zliatin a nechali ho na nich 3 hodiny pôsobiť. Počas uvedeného obdobia sledovali zmeny na jednotlivých povrchoch pod mikroskopom. Už po pár minútach sa ukázali prvé výsledky, ktoré potvrdili teórie o tom, že na takto ošetrenom hliníkovom povrchu vírusy neprežijú.

 

Vírusy eliminované do 3 hodín

 

Pokus síce prebehol len s niekoľkými vírusmi, no jeho úspech vytvára predpoklad, že použitá metóda môže byť účinná aj pri ďalších druhoch. Vďaka takto upraveným povrchom môžu byť zabité do 2 hodín, aspoň tak to ukazuje výskum, pri ktorom počet vírusov na zliatine ošetrenej lúhom poklesol práve za necelých 120 minút. Len o niečo dlhšie trvala eliminácia vybraných druhov baktérií, ktorých sa hliníkový povrch zbavil za 3 hodiny.  

 

Ako proces eliminácie funguje:

 

- lúh sodný začne hneď po nanesení pôsobiť na hliníkový povrch

- na hladkom povrchu kovu sa postupne vytvárajú drobné brázdy

- brázdy začnú premieňať hladkú štruktúru povrchu na hrebeňovú

- vírusy zachytené na povrchu spadnú do týchto hrebeňových škár

- v snahe dostať sa z povrchu sa častice vírusov na hrebeni pretrhnú

 

Hliník nie je ani zďaleka jediný materiál, ktorý sa dá upraviť tak, aby eliminoval rôzne druhy vírusov. Krátko po prepuknutí pandémie sa vedci čoraz častejšie zaoberali návratom medi do interiérov. Práve tá má disponovať skvelou odolnosťou, ktorá bráni, aby sa vírusy udržali na jej povrchu. Podľa niektorých vedcov je dokonca ešte účinnejšia ako takto upravený hliník.  

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: thailandmedical.news, zhtdoors.comTlačiť stránku

DOM AKO HRAD

 

 

Úsporný 3 izbový byt na Moravskej ulici


      © 2017 - Ing. Jozef Jurčacko
Digitální obchodník
Zpět nahoru